پیشنهاد سردبیر

پیشنهاد سردبیر

منوی خدمات
  • شستشوی نمای ساختمان
  • پیچ و رولپلاک نما
لیست پیوندها
آخرین مقاله ها

انواع پیچ وآلیاژهای آن

 


 

تعریف پیچ

پیچ یک قطعه مکانیکی است که دارای یک میله استوانه ای یا مخروطی است که با شیارهایی که به صورت مارپیچ به دور آن چرخیده است و دارای یک سرمی باشد که توسط آچار یا پیچ گوشتی باز و بسته می شود، تشکیل شده است.پیچ به عنوان یک وسیله متصل کننده بین قطعات مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.شیارهایی که بر روی استوانه و یا مخروط پیچ با زوایای مختلفی  قرار دارد موجب می شود تا با حرکت دورانی به صورت خطی حرکت کند و قطعات را به هم متصل کند.این شیارها باعث شده تا اتصال پیچ ار اتصال با میخ محکم تر باشد.همچنین بازکردن قطعاتی که با پیچ بسته شده اند بسیار راحت تر است.پیچ ها در دنیا به عنوان یک قطعه جداناپذیر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخچه

تاریخ  ساخت اولین پیچ بر میگردد به حدود دویست سال قبل از میباشد که صنعت گران به صورت دستی و با زحمت فراوان می ساختند و در دوره رنسانس پیچ ها شبیه پیچ های امروزه تولید شد و با توجه به اینکه در آن دوران دستگاه های پیشرفته ای مانند امروز وجود نداشت مجبور به ساخت پیچ به صورت دستی نمایند.و معمولا هیچ کدام از پیچ ها به یک اندازه نبودند.ژاک بسون فرانسوی  در سال 1586 توسط دستگاه تراش توانست پیچ تولید کند و باعث پیشرفت در ساخت ابزارهای علمی مانند میکروسکوپ و ساعت و تفنگ ...شود.در سال 1760 دوبرادر انگلیسی به نامهای جاب و ویلیاو وایت توانستند برای اولین بار حق امتیاز تولید پیچ توسط دستگاه تراش را به نام خود ثپت کنند.این دستگاه میتوانست در هر دقیقه 10 پیچ را تولید کند.در سال 1836 ویلیام کین آمریکایی دستگاه نورد پیچ را تولید کند که هم هزینه تولید پیچ را پائین آورد و هم تعداد تولید را بالا ببرد.گرچه در ابتدا با شکست مواجه شد چرا که کیفیت الیاژ برای پیچ ها پائین بود و دچار ترک و شکستدگی می شدند.

جنس پیچ

با توجه به کار برد پیچ در صنایع گوناگون مانند خودرو سازی ، مبل سازی ، پتروشیمی ...پیچ ها با متریال های مختلفی تولید می شوند.به طور کلی پیچ ها میتوانند از جنس های : پیچ فولادی ، پیچ استیل ، پیچ آلومینیوم ، پیچ برنز ، و حتی پلاستیک ساخته میشوند. برخی پیچ ها با آبکاری از آلیاژهای دیگر خواص بهتری پیدا میکنند مانند پیچ روکش گالوانیزه که مغز آن از فولاد است و روکش آن لعاب گالوانیزه همچنین در ترکیبات داخل پیچ از آلیاژهایی میتوان استفاده کرد که مقاومت کششی ومقاومت در برابر خوردگی و یا حرارتی آن را افزایش داد.

 

ترکیبات آلیاژ انواع پیچ ها

 

پیچ استیل

پیچ استیل تشکیل شده از فولاد کم کربن و کروم برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی . این پیچ از مقاومت کششی و سختی کمتری نسبت به پیچ های فولادی برخوردار است و با خراش بر روی آن از مقاومتش کاسته نمیشود.این پیچ قابلیت چکش خواری بیشتری نسبت به پیچ فولادی دارد.این پیچ به دلیل وجود کربن کم ، دارای مقاومت حرارتی بالایی نیست و همچنین خاصیت مگنتیک یا آهنربایی بر خلاف پیچ فولادی ندارد و در واقع تنها مزیت آن نسبت به پیچ فولادی قابلیت بالای آن در برابر زنگ زدگی و خوردگی است.

پیچ آلومینیوم

پیچ هاب آلومینیومی مانند پیچ های استیل از مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردارند.همچنین مقاومت کششی آن در برابر پیچ فولادی بسیار پائین تر است .با ترکیباتی مانند آهن ، مس ، روی با درصدهای مختلف میتوان مقدار زیادی از ضعف های آلومینیوم را در مقاومت کششی و حرارتی بهبود بخشید .

پیچ برنز

این پیچ از آلیاژ مس و برنز ساخته شده است.این الیاژ از پیچ بیشتر در صنایع کشتی سازی و سازه های دریایی که در معرض سولفات ها و خوردگیها قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد.با توجه به اینکه در آن از آلیاژ مس استفاده شده است رنگ ان تا حدود زیادی شبیه به رنگ مس است همچنین وجود مس در آن باعث شده تا مقاومت کششی و خوردگی آن نسبت به پیچ استیل بالاتر رود. مصرف این پیچ به علت گرانی در مصارف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ فولادی

 پر مصرف ترین پیچ در صنعت و برای اتصالات پیچ فولادی است .مقاومت بالای این پیچ در مقابل ضربه و کشش باعث شده کاربری آن وسعت زیادی داشته باشد.پیچ فولادی در رنگ های سیاه و آبکاری شده تولید می شوند.کربن در فولاد نقش مهمی در سختی و یا نرمی آن ایجاد می کند که معمولا با کربن کم و یا متوسط  تولید می شود.استفاده از کربن زیاد در فولاد برای مصارف خاصی مانند جلوگیری از زنگ زدگی و در مصارف دریایی استفاده می شود.این  نوع پیچ در پیچ و رولپلاک نما نیز برای مقاوم سازی نما  نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه تولید پیچ

1-پرس سرد و گرم :

پیچ ها طی یک فرایند پرس کاری که از یک مفتولی که در دستگاه با تنظیمات برش داده می شوند و با چند ضربه شکل نهایی خود را بدست می آورند تولید میشوند.معمولا تا قطر 24میلیمتر را با روش پرس سرد تولید می کنند و قطر های بیشتر را توسط پرس گرم تولید میکنند.

2-ریخته گری پیچ :

در این روش از قالب استفاده می شود به نوعی که فلز مایع در قالب تزریق می شود و پس از سرد شدن از قالب جدا میشود و به همان حالت رها می شود اما در پیچ هایی که کیفیت بالا و دقت دقیق تری لازم است بعد از جدا سازی از قالب عملیات تراشکاری هم بر روی آن انجام می شود.

3-براده برداری :

در این روش از تولید پیچ ،  توسط دستگاه تراش و فرز اقدام به تولید پیچ می کنند. این روش برای ساخت پیچ هایی با دقت و کیفیت بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.و به علت ماشینکاری و صرف وقت زیاد قیمت آنها هم بالا است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

متن
به این نوشتار امتیاز دهید
امتیاز فعلی
امتیاز دهی شما

نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

محصولات

مقاله ها

اخبار ساختمان

آدرس: ستارخان خیابان حبیب اللهی نبش خیابان هشتم پلاک 21شرکت نماگرام

phone 02144386775
Cellphone 09124766085