پیشنهاد سردبیر

پیشنهاد سردبیر

منوی خدمات
 • شستشوی نمای ساختمان
 • پیچ و رولپلاک نما
لیست پیوندها
آخرین مقاله ها

پیچ رولپلاک نماپیچ رولپلاک نما

پیچ کردن سنگ نما عنوانی است که به منظور مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان به کار برده می شود.ما در این مقاله سعی داریم شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم.

موضوعاتی که به آن خواهیم پرداخت:

 • علت پیچ رولپلاک نما
 • پیچ کردن سنگ نما با طناب
 • نحوه اجرای پیچ و رولپلاک نما

 

علت پیچ رولپلاک کردن نما 

اجرای پیچ رولپلاک نما به چند علت توسط ساکنین ساختمانها تصمیم گیری می شود.

_امنیت :  در ساختمانهایی که از سنگ به عنوان پوسته خارجی ساختمان استفاده شده است ، در صورت عدم اجرای صحیح سنگ کاری و اسکوپ کردن سنگ امکان جدا شدن و سقوط سنگ بسیار زیاد است.و در صورتی که این سنگ با ابعاد کوچک یا بزرگ از ارتفاع چند طبقه بر روی فردی بیافتد بدون تردید دچار آسیب جدی و یا مرگ می شود.بنابراین پیچ و رولپلاک سنگ نما باعث امنیت افرادی که از زیر نما عبور می کند میشود و از افتادن سنگ جلوگیری میکند.

_ پیشگیری از افتادن سنگ : متاسفانه مردم عزیز کشورمان همیشه به فکر درمان هستند تا پیشگیری. و معمولا تا اتفاقی نیافتد به طور جدی به موضوع فکر نمی کنند . اما افراد مقیدی هستند که همیشه به فکر پیشگیری از اتفاق هستند.در برخی موارد ساکنین ساختمان حس خوبی به چسبندگی سنگهای نمای ساختمان ندارند و قبل از اینکه سنگ از سطح زیری جدا شود اقدام به پیچ و رولپلاک کردن نما میکنند.

_نصب سنگهای افتاده : برخی از نماهای ساختمانی در گذشته و یا حال قسمتهایی از آن دچار ریزش سنگ شده اند و ظاهر نما را زشت کرده و همچنین در اطراف سنگهایی که افتاده آب نفوذ میکند و باعث جداشدن قسمتهای دیگر هم می شود.بنابراین با تعمیر نمای ساختمان توسط پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان و نصب سنگهای جداشده از ریختن بقیه سنگها جلوگیری می شود.

پیچ کردن سنگ نما با طناب

کاربرد طناب برای انواع کارهایی که در ارتفاع است و دسترسی به سطوح مرتفع دشوار است می باشد.امروزه در ایران این شغل برای بیشتر مردم شناخته شده است و شما در ساختمانهای بلند و کوتاه افرادی که ما راپل کار می نامیم دیده اید که توسط طنابهایی از ساختمانها معلق هستند و مشغول کارند.با توجه به اینکه در ایران از سنگ به عنوان یک پوشش خارجی برای نمای ساختمان استفاده می کنند،عدم استفاده صحیح از آن باعث مشکلاتی برای ساکنین و عابرین شده است که حتی در برخی از موارد منجر به مرگ افراد میشود.یکی از کارهایی که با طناب توسط افراد متخصص کار در ارتفاع میتوان کرد، پیچ کردن سنگ نما  تضمینی است برای جلوگیری از ریزش سنگ نمای ساختمان .

پیچ و رولپلاک نما

پیچ رولپلاک سنگ نما


نحوه اجرای پیچ رولپلاک سنگ نما 

در ابتدا ساختمان و سنگها باید توسط کارشناس بررسی شود تا بهترین راه برای اجرا کار انتخاب شود.این بررسی ها شامل موارد زیر می شود : 

 1. از چه نوع سنگی برای نمای ساختمان استفاده شده است (تراورتن، گرانیت ،مرمریت ، ...)
 2. ابعاد سنگها چقدر است همچنین ضخامت سنگها چقدر است.
 3. وضعیت چسبندگی سنگها به ملات مناسب است یا خیر
 4. نما به صورت رومی است یا ساده 
 5. بررسی پشت بام جهت بستن طنابها و فرود زدن راپل کاران بر روی نما

پس از بررسی این موارد توسط کارشناس ، قیمت پیچ رولپلاک نما به کارفرما اعلام می شود و در صورت توافق قراردادی بین پیمانکار و کارفرما منعقد میشود.

 

موارد مهمی که در قرارداد ذکر می شود شامل موارد زیر است :
 • قیمت اجرای کارزمان شروع به کار و مدت اجرای کار
 • بیمه کارگران و مسولیت های جانی 
 • تعهدات طرفین

پیچ رولپلاک نما با طناب

 

پیچ و رولپلاک  سنگ نما به طور معمول با دو روش اجرا می شود.

1-پیچ رولپلاک نما با روش طناب

2-پیچ رولپلاک نما با داربست

در روش پیچ کردن سنگ نما با طناب از روش سنگ نوردی یا ضخره نوردی استفاده می شود البته ابزارها کمی متفاوت است و از ابزارهای صنعتی استفاده می شود.در این روش اپراتور توسط یک طناب اصلی و یک طناب حمایت که هر کدام از طنابها بیش از 1800 کیلو بار تحمل میکند بر روی نما اویزان می شود و با ابزارهایی که همراه دارد اقدام به مقاوم سازی نما می کند.

محاسن پیچ رولپلاک نما با طناب 

در پیچ رولپلاک نما  با این روش نیازی به نصب داربست ندارد بنابر این هزینه نصب داربست حذف می شود همچنین سرعت کار در این روش بسیار بالاتر از داربست است زیرا نیازی به جابه جا کردن چوب بست بر روی داربست نیست همچنین امنیت در این روش از داربست بالاتر است.

محاسن پیچ و رولپلاک نما با داربست

این روش در نماهایی که سنگهایی با قواره های بزرگ در حال افتادن است توسیه میشود چرا که شخص بر روی داربست میتواند سنگهای در حال ریزش را بهتر کنترل کند همچنین در نماهایی که از شیروانی در پشت بام استفاده کرده اند و یا نما دارای پیشانی بلندی است داربست میتواند کمک کند تا اپراتور به زیر پیشانی و نزدیک نما برای انجام کار دسترسی داشته باشد.

بهترین جنس پیچ برای پیچ و رولپلاک کردن نما

به منظور انتخاب بهترین پیچ برای مقاوم سازی نما باید در ابتدا ضخامت سنگ و ابعاد سنگ بررسی شود.اما به طور معمول الیاژ پیچ بهتر است از جنس فولادی باشد تا دارای مقاومت کششی بالایی برای نگهداری سنگها داشته باشد و همچنین مقاومت چکش خواری خوبی داشته باشد.همچنین حتما باید در مقابل رطوبت مقاوم باشد و به این منظور از روکش یا ابکاری گالوانیزه بر روی پیچ استفاده می کنند.

طول و قطر پیچ

همانطور که در بخش بالا ذکر کردیم اندازه پیچ به ضخامت سنگ و ابعاد سنگ بستگی دارد اما به طور معمول برای سنگهای تراورتن و یا مرمریت که با عرض 40سانت هستند و ضخامت 1تا 1.5سانت از پیچ 6سانت با ضخامت .5میلیمتر استفاده می شود.این طول پیچ مقداری است که رولپلاک در پشت سنگ و در ملات قرار می گیرد و پیچ میتواند به خوبی رولپلاک را باز کند و به ملات گیر کند.

محافظت از پیچ در نما

به منظور حفظ ظاهر نمای ساختمان و جلوگیری از رسیدن رطوبت و آب به پیچ باید بر روی پیچ ها بتونه اجرا شود.این بتونه باید همرنگ سنگ نما ساخته شود.در برخی از موارد مثل پیچ و رولپلاک سنگ گرانیت بهتر است بر روی پیچ ها از رنگ روغن استفاده کرد.به این نوشتار امتیاز دهید
امتیاز فعلی
امتیاز دهی شما

نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

mohamadi:
سلام.آیا واقعا پیچ و رولپلاک کردن سنگهای نمای ساختمان میتواند به طور کامل خطر را رفع کند؟
ادمین:
سلام.بله در واقع پیچ و رولپلاک نما نوعی اسکوپ محسوب میشود بر اساس تجربه ما ساختمانهایی که در 15سال پیچ و رولپلاک کرده اند هنوز دچار ریزش سنگ نما نشده اند.
محصولات

مقاله ها

اخبار ساختمان

آدرس: ستارخان خیابان حبیب اللهی نبش خیابان هشتم پلاک 21شرکت نماگرام

phone 02144386775
Cellphone 09124766085