پیشنهاد سردبیر

پیشنهاد سردبیر

منوی خدمات
 • شستشوی نمای ساختمان
 • پیچ و رولپلاک نما
لیست پیوندها
آخرین مقاله ها

 شستشوی نمای ساختماننماگرام مجری شستشوی نمای ساختمان


در بخش نماشویی با طناب توضیحاتی را در خصوص فواید نماشویی با روش طناب و نحوه اجرای کار توضیحاتی را ارائه دادیم.در این مقاله قصد داریم تا شما را با موضوعات زیر آشنا کنیم.

 • انواع موادی که برای شستشوی نما مورد استفاده قرار می گیرد
 • انواع روشهای شستشوی نما
 • آشنایی با وسایل شستشوی نما
 • زمان مناسب برای شستشوی نمای ساختمان
 • کارهایی که لازمه آن شستشوی نما است

انواع مواد شستشوی نما


به منظور بدست آوردن سطح تمیز و رضایت بخش برای هر نوع مصالحی که بر روی نمای ساختمان استفاده شده است باید از مواد شوینده مناسب آن استفاده شود.البته این نکته را هم باید بگوئیم که میزان کثیفی و جرمی که بر روی نما نشسته است نیز در انتخاب شوینده تاثیر زیادی دارد.

برای سطوحی مانند سنگ ساب خورده یا براق بهترین ماده استفاده از شوینده های تاید و ریکا است.با درست کردن کف در سطل و آغشته کردن نما به آن و سپس آبگیری با واتر جت  میتوان به سطح تمیز و قابل قبولی دست یافت.این مواد به سنگ آسیبی نمی رسانند.
اما برای سطوح شیشه استفاده از مواد تمیز کننده شیشه  که در بیشتر فروشگاه ها یافت می شود می توان استفاده کرد همچنین از نانو نیز میتوان برای شستشوی نما استفاده کرد.برای سطوحی مانند کامپوزیت بهترین شوینده استفاده از نانو و مواد شوینده با آنزیم بالا است.
در برخی از موارد که کامپوزیت مدت طولانی است که تمیز نشده است، باید از مواد قویتری استفاده شود.اما برای تمیز کردن سطوح آجری باید از اسید و یا سند بلاست (لایه برداری)استفاده کنیم.در برخی از موارد توسط واتر جت نیز میتوان سطح آجر را تمیز کرد.

انواع روشهای شستشوی نما


روشهایی برای تمیز کردن و یا شستشوی نما وجود دارد که به مهمترین انها اشاره میکنیم.

 • شستشوی شیشه ها توسط تی های تلسکوپی : این تی ها دارای یک دسته سبک و معمولا از جنس آلومینیوم می باشند که با کشیدن دسته آن طول آن افزایش پیدا میکند و با شلنگ باریکی که به سر تی وصل است و مواد شوینده را از دستگاه پمپ به سر تیمیرساند میتواند شیشه ها را تا ارتفاع 20الی 25متری را تمیز کند.این تی ها معمولا در فضاهایی مثل فروشگاه ها و یا فرودگاه ها و ترمینال ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • شستشوی نما با واتر جت صنعتی و تک فاز : دستگاه واتر جت یا کارواش تشکیل شده است از یک موتور یا دینام و یک پمپ که آب را میتواند با قدرت چند برابری خارج کند.همچنین یک شلنگ محم به دستگاه وصل است که توانایی تحمل فشار زیاد حاصل از پمپ را دارد.به سر شلنگ یک نازل وصل است که توسط آن اپراتور می تواند اقدام به شستشوی نمای ساختمان کند.
       این دستگاه در قدرت های مختلف و مصارف مختلف تولید می شود.نوع بنزینی و برقی 3فاز یا تک فاز بیشترین مصارف را دارند.واتر جت در شستشوی نمای ساختمان نقش بسیار مهمی دارد و در اکثر نماشویی         ها مورد استفاده قرار می گیرد.این دستگاه با خارج کردن فشار قوی آب می تواند به خوبی آلودگی هارا از روی سطوح پاک کند.
 • شستشوی نما با روش دستی : در برخی ساختمانها که برق 3فاز ندارند تا از واتر جت برای تمیز کردن نما استفاده کنیم باید از روش دستی کمک بگیریم.در این روش باید از مواد شوینده قویتری برای تمیز کردن به کار ببریم و با شلنگ آب که یک سرشلگ قابل کنترل به آن وصل است برای آبگیری استفاده میکنیم.


آشنایی با وسایل شستشوی نما

 • ابرویی: از این وسایل برای تمیز کردن شیشه ها در نمای ساختمان استفاده می شود.

 • سطل : برای حمل آب مورد نیاز و یا مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.

 • قاپک : وسیله ای برای  تکیه کردن و ثابت نگه داشتن  راپل کار به آن تا بر روی نما کنترل داشته باشد.

 • دستمال : دستمالهای پارچه ای و یا کاغذی که برای خشک کردن آب بر روی سطوح استفاده می شود.

 • اسفنج یا ابر : برای آغشته کردن مواد و یا آب بر روی نما از آن استفاده می شود.

 • واتر جت : برای تمیز کردن و یا آبگیری مواد و یا سند بلاست از آن استفاده می شود.

زمان مناسب برای شستشوی نمای ساختمان

اصولا در هر فصلی امکان شستشوی نمای ساختمان وجود دارد اما در برخی از نماهای ساختمانی مثل نمای سنگی بهتر است در فصل های سرد انجام نشود تا رطوبت حاصل از شستشو در سنگ یخ نزند و سنگ دچار ترکیدگی و خرد شدن نشود.برای تمیز کردن سطوح کامپوزیت و یا شیشه در تمام فصل ها امکان اجرا دارد.

کارهایی که لازمه آن شستشوی نما است

 • رنگ آمیزی نمای ساختمان : قبل از رنگ آمیزی نمای ساختمان به منظور کارایی بهتر رنگ و چسبندگی بهتر آن به سطح بهتر است توسط واتر جت نما شستشو داده شود.
 • واتر پروف کردن نما : به منظور ضد آب کردن نما و یا اجرای نانو بر روی سطح برای بالابردن کارایی نانو بهتر است قبل از اجرا اقدام به شستشوی نما کنیم.
 • بستن پاسیو با توری : در مواردی که پرندگان وارد پاسیو می شوند و ساکنین قصد دارند که پاسیو را با توری و یا فنس و چیزهای مشابه ببندند بهتر است قبل از بستن آن اقدام به شستشوی نما کنند چرا که بعد از بستن ورودیهای پاسیو از بیرون دیگر امکان تمیز کردن آن با روش راپل وجود ندارد.
 • اجرای کنیتکس : کنیتکس نیز مانند رنگ آمیزی نما قبل از اجرا بهتر است نماشویی شود تا چسبندگی مواد به سطح بهتر باشد.
 • اجرای رزین : برای نماهایی که از آجر استفاده کرده اند و قصد براق کردن و یا محافظت از آجر را توسط رزین دارند بهتر است قبل از اجرای رزین نما شستشو داده شود.

        در مقالات دیگر راجب نحوه شستشوی انواع سطوح توضیح می دهیم.به این نوشتار امتیاز دهید
امتیاز فعلی
امتیاز دهی شما

نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

درخشان:
خسته نباشید.سنگهای تزئینی یا همون آنتیک چطور شستشو میشوند.آیا با شستشوی نمای ساختمان تمیز میشوند؟ممنون اگر پاسخ دهید
ادمین:
سلام ممنون از سوال شما.این نوع سنگ به دلیل سطح زبر امکان شستشو با دستمال کشی ندارد اما با واتر جت صنعتی به خوبی تمیز میشوند .بهتر است برای این نوع سنگ بعد از شستشوی نمای ساختمان از رزسن برای براق کردن جلوه دادن به آن استفاده کنید.
محصولات

مقاله ها

اخبار ساختمان

آدرس: ستارخان خیابان حبیب اللهی نبش خیابان هشتم پلاک 21شرکت نماگرام

phone 02144386775
Cellphone 09124766085